Beton polerowany jako technologia wywodzi się z obróbki kamienia naturalnego na mokro. Ponieważ w betonie znajduje się twarde kruszywo, ktoś kiedyś pomyślał, że możliwe iż również posadzki betonowe można będzie polerować. Po licznych próbach posadzkarze doszli w końcu do metody obróbki posadzek betonowych jaką znamy dzisiaj.
Beton polerowany jest technologią renowacyjną
Zacznijmy od tego, że polerowany beton został opracowany głównie jako technologia renowacyjna. Stosuje się go przede wszystkim na posadzkach kilku lub kilkunastoletnich. To posadzki, które lata świetności mają już zwykle za sobą i wymagają odnowienia. Jeżeli spojrzymy na to w ten sposób znajdziemy szereg argumentów, które przemawiają za betonem polerowanym.
Beton można polerować partiami
Idealne rozwiązanie dla zakładów „na ruchu”. Ze względu na to, że polerowanie betonu jest technologią wieloetapową, a wykonywanie tych etapów można przerwać w każdej chwili, obszary naprawy można dzielić. Dzielić na mniejsze kawałki, tak aby wpasowało się to cykl produkcyjny, czy inne procesy w firmie. Trzeba się wtedy liczyć z wyższym kosztem za 1m2. Czasem jednak ta właściwość polerowanego betonu powoduje, że jest jedyną możliwą technologią naprawczą dla posadzki na danym obiekcie.
Można wykonać 100-150 m2 naprawy w tej technologii za jednym razem. Następnie przesunąć maszyny lub wytyczyć nowe ścieżki komunikacji i kontynuować prace w innym obszarze. To ogromny plus!
Szybkość wykonania
Pole robocze w dość krótkim czasie może być wykonane na „gotowo”. W zależności od ilość zaangażowanych posadzkarzy i sprzętu, dostępnej powierzchni czy złożoności procesu polerowania, można wykonać nawet 250-300 m2 w ciągu jednego rzutu roboczego (12 godzin). Co ciekawe, posadzka może być praktycznie od razu obciążona pełnym ruchem kołowym i pieszym. Optymalnie, jeśli wykonana renowacja może „odstać”, ale często jest to po prostu niemożliwe. Możliwość obciążenia posadzki zaraz po wykonaniu to także ogromny plus tej technologii.
Beton polerowany poprawia wygląd posadzki i wizerunek firmy
To co robi na ludziach kolosalne wrażenie, to wygląd polerowanego betonu. Posadzka się błyszczy. W swojej powierzchni jak w lustrze dobija oświetlenie hali, ale również całe otoczenie. Połysk i odbicie, to to co robi efekt „wow”. Ciężko opisać to słowami, polerowany beton trzeba po prostu zobaczyć.
Niektórzy inwestorzy wybierają polerowany beton również dlatego, żeby robić na swoich kontrahentach piorunujące wrażenie. Bo taka posadzka pokazuje, że zakład jest nowoczesny, czysty i zadbany.
Beton polerowany oszczędza środowisko naturalne
Cała technologia, na która składają się zabiegi szlifowania, impregnacji i polerowania betonu są przyjazne dla środowiska. W trakcie obróbki powstaje niewielka ilość nietoksycznego odpadu (pył betonowy). Produkcja materiałów żywicznych pochłania znacznie więcej energii i generuje większą szkodliwość środowiskową. Podobnie rzecz ma się z utylizacja np. starej posadzki betonowej. W efekcie usuwania powłok żywicznych uzyskujemy dużą ilość odpadu w klasie tworzyw sztucznych, które niestety nie nadają się do przetworzenia. W tym segmencie polerowany beton również jest górą.
Posadzka polerowana to posadzka oszczędna
Tanie naprawianie
Z pewnością jest to posadzka, którą lubią inwestorzy ze smykałką do oszczędzania. Bezpowłokowość systemu powoduje, że nie ma co się łuszczyć i odspajać. Co za tym idzie, gdy pojawi się potrzeba naprawienia takiej posadzki zwykle chodzi o przywrócenie połysku. Tego typu naprawy są tańsze niż łatanie uszkodzonej posadzki żywicznej czy wykonywani nowej powłoki.
Oszczędność energii
Dzięki odbijaniu światła w wielu zakładach można było wyłączyć część oświetlenia, co w dobie rosnących cen prądu będzie dodatkowo zyskiwało na znaczeniu. Wyobraźmy sobie potężną halę – kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych, którą do tej pory oświetlały świetlówki. A też wyobraźmy sobie, że dzięki wypolerowaniu posadzki, można wyłączyć 25% tego oświetlania na dobre.
Oszczędność na sprzątaniu
Posadzkę z betonu polerowanego łatwiej utrzymać w czystości. Wymaga mniejszych nakładów pracy i pieniędzy na jej utrzymanie. Można ją rzadziej myć i stosować mniejsze ilości środków chemicznych. Są nawet sposoby mycia bez użycia chemii, dzięki specjalnym padom diamentowym.
Beton polerowany ma też swoją ciemną stronę
Nie wszędzie można go zastosować
Posadzka polerowana nie jest idealna. Ma również swoje minusy. Przede wszystkim nie jest posadzką na każde warunki eksploatacji. Nie do wszystkich hal czy zakładów się nadaje.
Nie sprawdzi się tam, gdzie występuje średnia i duża agresja chemiczna. W takich warunkach sprawdzi się tylko odpowiednio dobrana posadzka żywiczna. Powłoka żywiczna o odpowiednich odpornościach daje czas na reakcję i usunięcie z posadzki czynnika chemicznego lub jego zneutralizowanie. Posadzka polerowana tego czasu nie daje.
Nie każdy beton można polerować
Drugi minusem tej technologii jest to, że na słabych betonach to po prostu nie wychodzi. Jeśli w betonie jest słabej jakości kruszywo, albo matryca cementowa jest wątpliwej jakości, to próżno liczyć na lustrzany efekt. W takich przypadkach warto poszukać cienkowarstwowej przemysłowej masy naprawczej. Inną opcją jest skucie starej posadzki betonowej i wykonanie nowej, z gwarancją. Dla pewności można przeprowadzić próbę polerowania betonu, aby zobaczyć jakiego efektu możemy się spodziewać.
Beton polerowany nie jest niezniszczalny ani wieczny
Polerowany beton także ulega zużyciu. Trzeba dbać o te posadzkę, jak o każdą posadzkę przemysłową. Z czasem może zajść konieczność odnowienia połysku czy gruntownego przeszlifowania i ponownej impregnacji. To jednak niewielkie koszty w porównaniu do naprawiania posadzek żywicznych.