Nawet najlepsze posadzki przemysłowe nie są wieczne. Zawsze powtarzamy, że to jest najintensywniej eksploatowany element każdego budynku, zwłaszcza przemysłowego. Wytarcia, ubytki, wykruszone dylatacje, plamy, odspojenia – tak wyglądają posadzki po kilku latach użytkowania. Prędzej czy później przyjdzie czas, aby te posadzki naprawiać i trzeba na to mieć budżet.
Zaplanuj powtarzalne przeglądy posadzek
Można zaplanować cykliczne przeglądy stanu posadzek, tak, aby reagować na pojawiające się uszkodzenia. Albo rozwiązywać problemy z posadzkami wtedy, gdy są jeszcze „w zarodku”. Wczesna reakcja pozwala na minimalizacje kosztów – mniejsze zużycie materiałów i mniejszą pracochłonność. Pozwalają też zaplanować prace z wyprzedzeniem. Taki przegląd to nic innego jak audyt posadzki, który można zamówić i otrzymać dużo przydatnych informacji, które w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i środków.
Jak zabudżetować środki na remonty posadzek?
Jeśli dokonujemy regularnych przeglądów posadzek to de facto jesteśmy przygotowani na to, że trzeba będzie przeznaczyć na ich naprawy jakieś środki. Dobrze wykonany przegląd posadzki powinien jasno określać gdzie należy posadzkę naprawić, jak należy ją naprawić. Co równie istotne powinien określać kiedy jest ostatni dzwonek na dokonanie napraw, aby posadzka dalej była bezpieczna i spełniała swoje funkcje.
Już samo trzymanie się wytycznych zawartych w programie konserwacji i utrzymania posadzki powinno wygenerować spore oszczędności na codziennym myciu posadzek oraz okresowym ich doczyszczaniu. Mniejsze zużycie chemii, mniejsze zużycie wody, możliwe, że nawet mniejsza regularność mycia, ale jednak regularność, potrafią generować niemałe kwoty.
Jak często dokonywać przeglądów posadzek?
To zależy od tego jaką mamy posadzkę i jak bardzo ją obciążamy. Nie mówimy tu tylko o obciążeniach statycznych (od regałów i maszyn), ale również o obciążeniach mechanicznych – od wózków, wozideł, samochodów i innych środków transportu. Od ruchu pieszego – to zaskakujące jak intensywny ruch pieszy może wycierać posadzkę! Ale także od obciążeń chemicznych – tu dużo zależy od stosowanych preparatów, ich stężeń, a także czasu ekspozycji na posadzkę – te informacje powinny być w karcie obciążeń chemicznych posadzki.
Jak zmniejszyć koszty napraw posadzek?
Przede wszystkim działać prewencyjnie. Jeśli wiemy, że na posadzce będzie duży ruch, to warto zastanowić się nad impregnacją zabezpieczającą. Można ją wykonać preparatami polimerowymi, które tworzą cienką, transparentną powłokę. Ta cieniutka powłoka okazuje się czasem bardzo odporna i potrafi wydłużyć żywotność powierzchni posadzki nawet o kilka lat. Betonowe posadzki przemysłowe charakteryzują się np. tym, że ich powierzchni jest dość trudna początkowo do naruszenia. Jednak jak już się ją naruszy, to degradacja może postępować dość szybko. Dlatego do tego „naruszenia” nie powinniśmy dopuścić.