Czym jest krzemianowanie posadzek?
W branży posadzkarskiej utarło się określenie „krzemianowania” posadzek betonowych. Jest to nic innego jak impregnacja posadzki przemysłowej z betonu preparatem krzemianowym, czyli takim, który zawiera krzemionkę (SiO2), a jej nośnikiem jest cząsteczka metalu – sodu, potasu lub litu.
Jaki jest cel impregnacji?
Zanim przejdziemy do tego, jak wybrać najbardziej odpowiedni preparat krzemianowy, musimy określić jakie będzie jego zastosowanie. Czy będziemy impregnować nową betonową posadzkę przemysłową? Czy też wykonywać renowację posadzki przemysłowej? To właśnie cel, w jakim użyjemy preparatu krzemianowego będzie determinował jego wybór.
Impregnacja nowej posadzki betonowej
Do nowych posadzek betonowych wybiera się preparaty o nieco słabszym stężeniu krzemianów (a w zasadzie o mniejszej ilości substancji jaką jest krzemionka), ponieważ posadzka jest zwykle bardzo dobrze zatarta, struktura powierzchni jest zwarta, dość szczelna, a sama płyta betonowa ma jeszcze sporo wody). Optymalny dobór zawartości krzemionki zapewni dobrą penetrację wierzchniej warstwy posadzki i poprawi jej właściwości. Zbyt duża ilość krzemionki i towarzyszącej jej cząsteczek metali na nowych betonach może być niepotrzebnym wydatkiem. Może również wymagać intensywniejszej pracy podczas aplikacji i wiązać się z większym ryzykiem pozostawienia białych śladów na powierzchni betonu.
Impregnacja w procesie renowacji posadzki
Do renowacji posadzek warto wybrać preparaty krzemianowe o większych ilościach krzemionki. Zanim przejdziemy dalej, musimy wytłumaczyć, dlaczego nie rozmawiamy o stężeniach krzemianów, a ilości krzemionki.
Co jest najważniejsze w impregnacie do betonu?
Tylko i wyłącznie krzemionka „robi robotę”, czyli wiąże wolne jony wapnia (będące efektem ubocznym reakcji hydratacji cementu) w betonie, przekształcając je w trwałe struktury uwodnionych krzemianów wapnia – CSH. Cząsteczki metalu są jedynie nośnikiem krzemionki, które ostatecznie powinny zostać usunięte z powierzchni posadzki, po tym, jak dostarczą na nią krzemionkę.
Krzemian litu, sodu czy potasu?
Co ciekawe na przestrzeni ostatnich lat utarło się, że jak krzemian to musi być to krzemian litu. Nie musi. To jaki metal został użyty jako nośnik krzemionki determinuje dwie kwestie: cenę i stopień skomplikowania impregnacji krzemianami.
Nie jest tajemnicą, że krzemiany sodowe czy potasowe są tańsze niż krzemiany litu. Impregnat krzemianowy do betonu na bazie krzemianu litu jest jednak trochę łatwiejszy w obróbce i więcej „wybacza” wykonawcy impregnacji. Wiązanie pomiędzy cząsteczką krzemionki, a cząsteczką litu jest słabsze. To powoduje, że aplikacja jest mniej kłopotliwa, bo nie wymaga tak dużej ilości wody przy neutralizacji resztek impregnatu. Niektórzy dostawcy krzemianu litu twierdzą, że neutralizacja resztek ich preparatu nie jest w ogóle konieczna. My ostajemy przy swoim – po aplikacji preparatami krzemianowymi warto umyć posadzkę wodą.
Głębokość penetracji impregnatów krzemianowych
Różni producenci podają różne wartości. Niektórzy chełpią się tym, że ich preparaty penetrują bardzo głęboko (nawet do 8 mm w głąb), co niestety nie jest zjawiskiem pożądanym. Bo skoro zależy mi na maksymalnym wzmocnieniu wierzchniej warstwy posadzki, to po co wzmacniać aż 8 mm?
Dla porównania proszę sobie wyobrazić, że wtarcie 4 kg posypki utwardzającej w powierzchnię nowej posadzki betonowej tworzy warstwę utwardzoną o średniej grubości ok. 2 mm. Tę warstwę niektórzy Inwestorzy bez przetarcia do gołego betonu (widać wtedy grube kruszywo i inny wygląd matrycy betonowej) ścierają normalnie użytkując posadzkę przez 10-15 lat.
Wzmacnianie głębszych partii posadzki betonowej to dopiero pieniądze wyrzucone w błoto, a naprawdę chwyt marketingowy. Jeśli dodatkowo zestawimy to z ilością preparatu krzemianowego, który według zaleceń należy dozować na posadzkę w ilości ok. 50 ml/g na 1 m2 to już w ogóle nie jest dobrze. No bo jakiego rodzaju wzmocnienie możemy uzyskać 50 ml/g na 1 m2 posadzki, który penetruje do 8 mm w głąb w porównaniu do 120-200 ml/g preparatu penetrującego do 2 mm w głąb?
Podsumowanie
Wybór impregnatu krzemianowego to jedno. Jakość impregnacji to druga sprawa. Bardzo ważne jest to, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie chodzić na skróty i nie szukać groszowych „oszczędności”. Warto wybierać sprawdzone preparaty, które funkcjonują na posadzkach klientów od kilku lat i przetrwały próbę czasu. Nie bez znaczenia jest również wsparcie techniczne dostawcy impregnatu – im większa wiedza i doświadczenie, tym lepsze doradztwo techniczne przy doborze odpowiedniego produktu.
1 thoughts on “Jak wybrać impregnat krzemianowy do betonu?”
Pingback: Impregnacja nowej posadzki – jaki impregnat wybrać?