Czy można mieć posadzkę antypoślizgową i łatwą do utrzymania w czystości? Trochę wygląda to jak pytanie o dwie różne posadzki. Bo albo coś jest przeciwpoślizgowe (ma strukturę), albo łatwo się sprząta.
Posadzka antypoślizgowa – bezpieczniejsza, ale trudniejsza w utrzymaniu
Każdy kij ma dwa końce. Jeśli posadzka ma spełniać funkcje przeciwpoślizgowe, to musi być choć trochę szorstka. A co za tym idzie trudniejsza do sprzątania. To nie oznacza, że nie może być czysta. Po prostu jej czyszczenie wymaga trochę więcej pracy i innego podejścia.
Posadzka antypoślizgowa – gdzie stosować?
Zwykle stosuje się je w przemyśle spożywczym, tam gdzie jest na posadzce dużo wody, bo proces technologiczny tego wymaga. Inwestorom zależy na maksymalnym bezpieczeństwie pracowników i tam gdzie występuje ryzyko pośliźnięcia warto zastosować taką właśnie posadzkę.
Na drugim spektrum pojawiają się zakłady, gdzie jest bardzo sucho i na posadzce pojawia się dość duża ilość drobin pylistych. Przykładowo piekarnie, młyny, stolarnie. W takim środowisko posadzka betonowa się nie sprawdzi. Jest zbyt śliska i tam gdzie można stracić równowagę i upaść potrzeba innych rozwiązań. Czasami można wykonać tego typu posadzki tylko w okolicach maszyn, gdzie pojawiają się takie „pyliste” nieczystości.
Posadzka antypoślizgowa – jak wykonać?
Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża – można je szlifować lub śrutować i odpowiednio odpylić. Następnie wykonujemy posadzkę z żywic posadzkowych i pasku kwarcowego. Tu dobieramy proporcje i granulację piasku w zależności od stopnia szorstkości, a tym samym stopnia przeciwpoślizgowości posadzki. Posadzki takie można wykonać na bazie naturalnego piasku kwarcowego i pigmentowanej żywicy w kolorze z palety RAL. Można też wykonać je z barwionego piasku kwarcowego i żywicy transparentnej, co potrafi dać całkiem ciekawy efekt wizualny.
Posadzki antypoślizgowe – utrzymania czystości
Jak zasygnalizowaliśmy na wstępie, utrzymanie czystości posadzki antypoślizgowej nie jest tak łatwe jak posadzki gładkiej. Taką posadzkę po prostu trzeba częściej czyścić. Posadzki te powinny być regularnie zamiatane lub odkurzane. Do zamiatania świetnie sprawdzą się automaty zamiatające, które można zakupić za naprawdę nieduże pieniądze. Jeśli zabrudzenia są zbyt drobne, aby poradziła sobie z nimi zamiatarka, trzeba zainwestować w dobry odkurzacz przemysłowy.
Po zamieceniu lub odkurzeniu posadzki należy ją regularnie myć. Na większości tych posadzek nie sprawdzą się pady myjące. Dużo lepsze będą szczotki o odpowiedniej dla danej posadzki twardości. Środek do mycia posadzki powinien być zgodny z kartą użytkowania i utrzymania posadzki w czystości. Taką kartę powinien nam wręczyć wykonawca posadzki.
Podsumowanie
Posadzki antypoślizgowe mogą być różne – o różnym stopniu chropowatości. Zanim zdecydujemy się na tego typu posadzkę, trzeba sprawdzić, czy jest nam to w ogóle potrzebne. Jeśli TAK, ze względów głównie bezpieczeństwa, to warto dobrać odpowiedni rodzaj posadzki, żeby spełniała swoją funkcję, a jednocześnie jej czyszczenie nie było bardzo kłopotliwe.