Posadzka zacierana czy polerowany beton?

> Blog > Audyt posadzki > Posadzka zacierana czy polerowany beton?

jak zregenerować posadzkę przemysłową

Technologia obróbki betonu poszła tak do przodu, że dzisiaj nasze posadzki przemysłowe z betonu wyglądają rewelacyjnie. Kiedyś płyta betonowa służyła tylko i wyłącznie jako podkład. Dopiero na niej układano właściwą posadzkę (użytkową warstwę wierzchnią podłogi przemysłowej). Niektórzy starzy inżynierowi nazywali to wykończenie „szlichtą”. Inni wykańczali takie płyty żywicami.

Rozwój technologii posadzkowych

Amerykanie doprowadzili mechaniczną obróbkę posadzek zacieraczkami do takiego poziomu, że nie potrzeba już żadnych „szlich” i warstw. Betonowa płyta nośna stała się jednocześnie posadzką przemysłową. Z Ameryki tę technologię przywieziono do Europy Zachodniej, a stamtąd do Polski. I tak od ponad 30 lat polscy posadzkarze ćwiczą się w wyciąganiu z betonu posadzkowego maksimum jego możliwości.

Narodziny „gwiazdy”

Kiedy wydawało się, że z betonu nie da się już więcej wycisnąć pojawiła się ona, „cała na biało” – technologia polerowanego betonu. Pierwotnie jako technologia naprawcza – renowacyjna. Do regeneracji „zmęczonych posadzek przemysłowych”. Coraz częściej jednak pojawiają się inwestycje, gdzie polerowany beton staje się standardem dla nowej posadzki.

Zacierana czy polerowana? – zawsze z utwardzeniem

Obojętnie czy zdecydujemy się na posadzkę zacieraną, czy posadzkę polerowaną, to warto użyć posypki utwardzającej. Posypki składają się głównie z twardych kruszyw, cementu i dodatków, których zadaniem jest utwardzenie powierzchni i jej lepsze doszczelnienie. Taką posadzkę zacieraną z posypką dużo lepiej się użytkuje. Jeśli zdecydujemy się na polerowanie posadzki, to posadzki utwardzone znacznie lepiej się polerują i użytkują. Są mniej porowate, bardziej szczelne, mniej podatne na ścieranie.

Zacierać, czy polerować? – tak brzmiało pytanie

To zależy…na czym nam zależy. Jeśli na maksymalnej użytkowości i możliwie najniższym koszcie to warto wybrać posadzkę zacieraną. Dlaczego posadzki zacierane są dobre? Bo są dobre i tanie. To najtańsza dostępna posadzka przemysłowa na rynku. Jeśli nie zależy nam lustrzanym odbiciu i efekcie zwalającym z nóg, to posadzka zacierana jest bardzo dobrym wyborem. Można za niewielkie pieniądze (kilkukrotnie mniejsze niż polerowanie) podrasować naszą zacieraną posadzkę. Można w tym celu wybrać impregnat krzemianowy. Mamy wtedy posadzkę przemysłową o podwyższonych walorach estetycznych i wytrzymałościowych.

Jeżeli zależy nam na super efekcie wizualnym oraz mniejszych kosztach utrzymania czystości, to wygrywa beton polerowany. Jest jednak droższy w wykonaniu i to trzeba solidnie przekalkulować.

Podsumowanie

W takim razie którą posadzkę wybrać? Czy może być wilk syty i Manchester City? Może! Zacznij od posadzki zacieranej utwardzonej powierzchniowo, optymalnie z impregnacją krzemianową. Po kilku latach eksploatacji zdecydujesz, czy ta posadzka spełnia twoje wymaganie. Jeśli tak, to znaczy, że pierwotny wybór był najlepszy. Jeśli chcesz czegoś więcej, zawsze taką posadzkę można wypolerować.

×

Dzień dobry!

Zachęcamy do kontaktu WhatsApp-em!

× Napisz do nas na WhatsApp!